cover
ب

یکی از دغدغه های اصلی افرادی که با یو پی اس سر و کار دارند فهمیدن تفاوت ولت آمپر و وات است. یو پی اس یک منبع تغذیه بدون فقطه است که در زمان هایی که برق شهری با نوسان مواجه می شود به کمک می آید مانع خاموش شدن و آسیب دیدن دستگاه های متصل شده به یو پی اس است. در ادامه این مطلب همراه تسلا یو پی اس باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

ولت آمپر با وات چه تفاوتی دارد؟

ولت آمپر (VA) و وات (W) واحدهای اندازه گیری توان الکتریکی هستند.وات به معنی اندازه گیری توان واقعی است که مقدار انرژی مصرف شده یا تولید شده توسط یک دستگاه الکتریکی در یک دوره زمانی معین را نشان می دهد. وات معادل ژول بر ثانیه است.

ولت آمپر، از طرف دیگر، اندازه گیری توان ظاهری است که حاصل ضرب ولتاژ و جریان در یک مدار الکتریکی است. VA واحدی از توان است که نشان دهنده توان ظاهری تحویل شده به یک بار الکتریکی است، اما لزوماً توان واقعی مصرف شده توسط بار را منعکس نمی کند.

تفاوت بین ولت آمپر و وات

VA اندازه گیری ظرفیت منبع تغذیه است، در حالی که W اندازه گیری توان واقعی مورد استفاده است. دستگاهی با درجه VA بالا ممکن است ظرفیت توان بالاتری نسبت به دستگاهی با رتبه VA پایین‌تر داشته باشد، اما لزوماً به این معنی نیست که از توان بیشتری استفاده می‌کند.

به زبان دیگر، ولتاژ (Voltage) به عنوان فشار الکتریکی در یک سیستم الکتریکی تعریف می شود و نشان دهنده توان الکتریکی موجود در سیستم است. در حالی که وات (Watt) مشخص کننده میزان کارکرد الکتریکی سیستم می باشد و تعبیه شده بر اساس جمع عدد ولتاژ و جریان الکتریکی است.

ولتاژ نشان دهنده توان تولید الکتریکی سیستم است و وات نشان دهنده مصرف الکتریکی سیستم است و همچنین VA پتانسیل توان را اندازه گیری می کند، در حالی که W توان واقعی استفاده شده را اندازه می گیرد.

مطلب مرتبط: اضافه بار یا overload به چه معناست؟

ولت و ولت آمپر چیست؟

ولت آمپر (VA) واحدی از توان الکتریکی است که برای اندازه گیری توان ظاهری در یک مدار الکتریکی استفاده می شود. این واحد اندازه گیری است که ولتاژ و جریان مدار را در نظر می گیرد.

تفاوت بین ولت آمپر و وات

به عبارت ساده تر، VA حاصل ضرب ولتاژ و جریان در مدار است. اندازه گیری مقدار کل توانی است که به مدار عرضه می شود. توجه به این نکته ضروری است که VA با وات یکی دیگر از واحدهای توان الکتریکی نیست.

از طرف دیگر، وات (W) واحد توان الکتریکی است که توان واقعی مصرف شده توسط یک دستگاه الکتریکی را اندازه گیری می کند. وات ها ولتاژ، جریان و ضریب توان مدار را در نظر می گیرند. ضریب توان معیاری است که نشان می‌دهد توان الکتریکی چقدر کارآمد در مدار استفاده می‌شود.

یکی از مواردی که باید به آن توجه کنیم. ولتاژ و برق مورد استفاده در خانه است. چگونه باید بفهمیم که برق خانه نوسان دارد. برای جواب این سوال ها می توانید مقاله چگونه بفهمیم برق خانه نوسان دارد را مطالعه کنید.

برای نشان دادن تفاوت بین VA و وات، بیایید مثالی از یک لامپ را در نظر بگیریم. فرض کنید یک لامپ رشته ای ۱۰۰ واتی داریم که به منبع برق ۱۲۰ ولتی متصل است. جریانی که از لامپ عبور می کند ۰٫۸۳ آمپر (A) است. بنابراین امتیاز VA لامپ ۱۰۰ W/0.83 A = 120 VA است.

با این حال، ضریب قدرت لامپ کمتر از ۱ است. این به این دلیل است که لامپ تنها بخشی از توان الکتریکی را به نور تبدیل می کند، در حالی که بقیه به عنوان گرما از دست می رود. ضریب قدرت یک لامپ رشته ای معمولاً حدود ۰٫۶ است. این بدان معنی است که توان واقعی مصرف شده توسط لامپ ۱۰۰ W/0.6 = 166.67 W است.

تفاوت بین ولت آمپر و وات

به طور خلاصه، VA و وات هر دو واحد توان الکتریکی هستند، اما چیزهای مختلفی را اندازه گیری می کنند. VA اندازه گیری توان ظاهری در مدار است، در حالی که وات توان واقعی مصرف شده توسط یک دستگاه الکتریکی را اندازه گیری می کند. درک تفاوت بین این دو هنگام انتخاب تجهیزات الکتریکی، مانند واحدهای یو پی اس، مهم است تا اطمینان حاصل شود که آنها می توانند کل نیازهای برق مدار را انجام دهند.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی تفاوت های ولت آمپر و وات پرداختیم و درباره یو پی اس صحبت کردیم. برق یکی از نیاز های مهم انسان است که اکثر تجهیزات موجود در زمینه تجاری، پزشکی و … با برق کار می کنند. اما اگر برای برق شهری مشکلی پیش بیاید جای نگرانی وجود ندارد چون یو پی اس به راحتی توسط باتری پشتیبانی که دارد برق مورد نیاز را تامین  می کند.

 

جهت ارتباط با کارشناسان فروش شرکت و مشاوره رایگان با ما در تماس باشید ۰ ۲ ۱ - ۸ ۸ ۸ ۶ ۱ ۲ ۵ ۳ ۰ ۲ ۱ - ۸ ۸ ۳ ۱ ۲ ۴ ۵ ۶ ۰ ۹ ۱ ۹ ۴ ۵ ۵ ۱ ۸ ۹ ۶ ۰ ۹ ۱ ۰ ۴ ۶ ۰ ۹ ۳ ۹ ۳

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *