bim1
ب

بیشتر فعالیت های ما وابسته به انرژی الکتریکی و برق است و نبود برق یا قطع مکرر برق می‌تواند سلامت بیماران زیادی را در کشور تحت تاثیر قرار داده و فاجعه آفرین شود آن هم در این روزهایی که کرونا در حال گسترش است. برای حل مشکل قطعی برق ما به سیستم یا تجهیزاتی نیازمندیم تا هنگام قطعی برق، بدون وقفه توان بار لازم دستگاه ها را فراهم کند، به این سیستم یا دستگاه برق اضطراری یو پی اس گفته می شود.

 

استفاده از یو پی اس در بیمارستان ها

امروزه در تمامی مراکز بهداشتی درمانی مانند کلینیک ها و مخصوصا بیمارستان ها، شرکت ها، کارخانه ها و… از سیستم های برق اضطراری یا همان یو پی اس استفاده می شود. حتما باید از یو پی اس استفاده شود چرا که قطعی برق آسیب های جبران ناپذیر جانی را به همراه دارد.

برق اضطراری بیمارستان

لازم به ذکر است که که در این اوضاع و احوال زندگی بسیاری از بیماران کرونایی به دستگاه‌های کمک تنفسی  وابسته است و هنگام قطع ناگهانی برق و در نتیجه از کار افتادن دستگاه اکسیژن ساز برقی باعث می شود ضربه غیرقابل جبرانی به سلامت آنها زده و حتی حیات‌شان را با مشکل مواجه کند.

این تنها یکی از مشکلاتی است که در مراکز درمانی هنگام قطعی برق مواجه می شوید، مشکلاتی از قبیل، سطح فشار لازم اکسیژن خصوصا برای آی‌سی‌یو ها، کولر یا وسیله تهویه هوا، تخریب زیرساخت‌ها و  تجهیزات بیمارستانی و دستگاه‌هایی مانند سی تی اسکن، سونوگرافی و… می توان نام برد. بنابراین، استفاده از UPS برای اتصال این دستگاهها به برق ضروری است.

با توجه به تنوع زیاد سیستم های UPS موجود برای بیمارستان ها، در انتخاب باید دقت زیادی به خرج داد. در ادامه به برسی یو پی اس (UPS) خواهیم پرداخت.

مفهوم یو پی اس (UPS)

یو پی اس  مخف (Uninterruptible Power Supply) به فارسی منبع تغذیه بدون وقفه است، به این معنی که برق مورد نیاز دستگاه های متصل به آن از طریق انرژی ذخیره شده در باتری تأمین می شود که در صورت قطع برق، بدون وقفه توان بار لازم دستگاه ها را فراهم می کند. یو پی اس با باتری کار می کند و درصورت متصل بودن برق شهر، از آن برای شارژ باتری استفاده می کند و اگر برق شهر قطع شود، آن را از مدار خارج کرده و باتری را وارد مدار می کند.

وظایف دستگاه یو پی اس

وظیفه اصلی یو پی اس ایجاد یک اتصال مطمئن مستقیم هنگام نوسانات شدید برق و قطعی برق است تا دستگاه الکترونیکی که به آن وصل است دچار مشکل و خرابی نشود. یو پی اس برای تامین انرژی خود از دو منبع استفاده می نماید اولین منبع آن برق شهر است که که با دوشاخه به همدیگر متصل می شوند به این صورت انرژی مورد نیاز دستگاه فراهم می شود.

برق اضطراری بیمارستان

اگر برق قطع شود یو پی اس وارد عمل می‌شود برق مورد نیاز دستگاه را با انرژی که درون باتری های خود ذخیره کرده است تامین می کند. باتری یو پی اس در شرایط نرمال عادی غیر فعال است یعنی انرژی برق لوازم الکترونیکی توسط برق شهری تامین می شود و همچنین باتری یو پی اس نیز به همین صورت شارژ می‌شود.

انواع یو پی اس

UPS ها بر اساس ساختار و عملکردشان سه نوع هستند:

  1. ۱٫ یو پی اس آنلاین(online)
  2. ۲٫ یو پی اس لاین اینتر اکتیو(Line interactive)
  3. ۳٫ یو پی اس آفلاین(offline)

یو پی اس آنلاین

با روش تبدیل دوگانه یا همان  Double conversion  است. ‏یو پی اس آنلاین به طور پیوسته تبدیل می کند و بی وقفه ولتاژ متناسب را تبدیل به ولتاژ مستقیم می کند تا باتری شارژ شود. یوپی اس ها در مواقع اضطراری نیازی به کلیدزنی مکانیکی بار خروجی را تغذیه می کند به همین دلیل تاخیری در تامین برق خروجی به وجود نمی‌آید به طوری که تاخیر ۳۰ میلی ثانیه است.

یو پی اس آفلاین

در شرایط عادی یو پی اس آفلاین از طریق ارتباط مستقیم الکتریکی ارتباط ورودی و خروجی را برقرار می کند یو پی اس آفلاین در شرایط عادی مستقیماً از طریق برق ورودی بارهای خروجی را تقسیم می کند و هنگامی که ولتاژ ورودی کمتر یا بیشتر از میزان استاندارد باشد یو پی اس اینورتر خروجی را فعال می کند تا بارهای خروجی به وسیله باتری تغذیه شوند.  شکل موج دریا پی اس های آفلاین سینوسی است.

یو پی اس های لاین اینتراکتیو

یو پی اس های لاین اینتراکتیو شباهت بسیاری به یو پی اس های  آفلاین دارند و شکل مشترک یو پی اس ها نیز سینوسی است. ‏یوپی اس های لاین اینتر اکتیو در شرایط معمولی از طریق اتو ترانسفورمر قابلیت تنظیم دامنه ولتاژ دارد و باتری که در حالت شارژ وجود دارد ارتباط ورودی و خروجی را برقرار می کند هنگام قطعی برق باتری یو پی اس توسط اینورتر دستگاه های مصرف کننده را تغذیه می کند.

برق اضطراری بیمارستان

جمع بندی

در این مقاله به برسی برق اضطراری برای بیمارستان پرداختیم، انواع وعملکرد آن ها را توضیح داده ایم پس با مطالعه مطالب گفته شده می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید.

تسلا یکی از مجهزترین و تخصصی ترین مراکزعرضه برق اضطراری یو پی اس به مشتریان است  و با جدیدترین تجهیزات آماده خدمت رسانی است.

خریداران و مشتریان می توانند برای دریافت مشاوره و راهنمایی های لازم جهت خرید برق اضطراری بیمارستان (UPS)  با شماره تلفن های درج شده در سایت با ما تماس بگیرند.

جهت ارتباط با کارشناسان فروش شرکت و مشاوره رایگان با ما در تماس باشید ۰ ۲ ۱ - ۸ ۸ ۸ ۶ ۱ ۲ ۵ ۳ ۰ ۲ ۱ - ۸ ۸ ۳ ۱ ۲ ۴ ۵ ۶ ۰ ۹ ۱ ۹ ۴ ۵ ۵ ۱ ۸ ۹ ۶ ۰ ۹ ۱ ۰ ۴ ۶ ۰ ۹ ۳ ۹ ۳

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *