cover
ب

برق جزء ضروری زندگی مدرن است که همه چیز را از خانه ها و مشاغل گرفته تا بیمارستان ها و کارخانه ها تامین می کند. در ایران مانند اکثر کشورهای جهان، برق یک جریان متناوب (AC) است که با ولتاژ و آمپر معینی به منازل و مشاغل تحویل داده می شود. درک آمپر برق شهری در ایران برای هر کسی که می خواهد به طور ایمن و موثر از وسایل و وسایل برقی استفاده کند ضروری است. در این مقاله از تسلا یو پی اس نگاهی عمیق به آمپر برق شهری در ایران، از جمله تاریخچه آن، نحوه تولید و توزیع آن و معنای آن برای کاربران روزمره خواهیم داشت.

تاریخچه مختصری از برق شهری در ایران

ایران تاریخ طولانی و پیچیده ای در زمینه برق دارد که به اوایل قرن بیستم باز می گردد که اولین نیروگاه ها در تهران و تبریز ساخته شدند. با این حال، تا دهه ۱۹۷۰ بود که صنعت برق ایران با ساخت چندین نیروگاه در مقیاس بزرگ و گسترش شبکه سراسری به سرعت شروع به گسترش کرد.

برق شهری چند آمپر است؟

امروزه بخش برق ایران جزء حیاتی اقتصاد کشور است که برق منازل، مشاغل و صنایع را در سراسر کشور تامین می کند. بر اساس اعلام وزارت نیرو ایران، ظرفیت تولید برق نصب شده کشور به ۸۵۰۰۰ مگاوات (مگاوات) رسیده است و این کشور سالانه بیش از ۳۰۰ تراوات ساعت (TWh) برق تولید می کند.  اگر به مقوله برق علاقه دارید و میخواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، پیشنهاد می کنیم مقاله برق شهری چند ولت است؟ مطالعه کنید.

درک آمپر در برق شهر

آمپر یا جریان الکتریسیته شهری یک عامل اساسی برای درک چگونگی کارکرد برق و نحوه استفاده از آن است. به زبان ساده، آمپر به مقدار جریان الکتریکی اطلاق می شود که در هر زمان معین از مدار عبور می کند. واحد اندازه گیری آمپر آمپر (A) است که به افتخار فیزیکدان فرانسوی آندره ماری آمپر نامگذاری شده است.

در ایران آمپر استاندارد برق شهری ۱۶ آمپر است که البته بسته به نوع سرویس برقی که ارائه می شود می تواند متفاوت باشد. این بدان معناست که حداکثر جریانی که می تواند از یک پریز برق استاندارد در ایران عبور کند ۱۶ آمپر است.

چرا آمپر مهم است؟

درک آمپر برق شهری در ایران به چند دلیل حیاتی است. اولاً، برای استفاده ایمن و مؤثر از وسایل و وسایل الکتریکی ضروری است. هر دستگاه الکتریکی دارای درجه آمپر خاصی است که نشان دهنده حداکثر مقدار جریانی است که می تواند ایمن از عهده آن برآید. بیش از این میزان آمپر می تواند باعث داغ شدن بیش از حد دستگاه، اتصال کوتاه یا حتی آتش گرفتن شود.

برق شهری چند آمپر است؟

دوم، آمپر یک عامل مهم در تعیین اندازه و ظرفیت مدارهای الکتریکی و سیم کشی است. اگر تقاضای آمپر از ظرفیت مدار بیشتر شود، می‌تواند باعث قطع شدن مدار قطع شود و برق دستگاه یا دستگاه الکتریکی را قطع کند. برق شهری AC است یا Dc برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید.

در نهایت، آمپر یک عامل کلیدی در تعیین مصرف برق کلی و بازده انرژی دستگاه‌ها و لوازم الکتریکی است. دستگاه‌هایی که به درجه‌های آمپر بالاتر نیاز دارند، معمولاً انرژی بیشتری مصرف می‌کنند و ممکن است نسبت به دستگاه‌هایی که نیاز به آمپر کمتری دارند، انرژی کمتری مصرف کنند.

آمپر در برق شهری در ایران چگونه تنظیم می شود؟

آمپر برق شهری در ایران توسط وزارت نیرو ایران تنظیم می شود که مسئولیت نظارت بر بخش برق کشور را بر عهده دارد. این وزارتخانه استانداردهایی را برای ارائه دهندگان خدمات برق تعیین می کند، از جمله حداکثر آمپری که می تواند به خانه ها و مشاغل ارائه شود.

در ایران، آمپر استاندارد برای خدمات برق خانگی ۱۶ آمپر است، در حالی که خدمات برق تجاری و صنعتی ممکن است درجه آمپر بالاتری داشته باشند. این وزارتخانه همچنین استفاده از وسایل و وسایل الکتریکی را تنظیم می کند و آنها را ملزم به رعایت استانداردهای ایمنی و کارایی خاصی می کند.

برق شهری چند آمپر است؟

علاوه بر نظارت نظارتی، دولت ایران ابتکارات مختلفی را برای ترویج صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش فشار بر شبکه برق اجرا کرده است. این طرح‌ها شامل اجرای برنامه‌های پاسخگویی به تقاضا است که مصرف‌کنندگان را تشویق می‌کند تا مصرف برق خود را در دوره‌های اوج تقاضا در ازای مشوق‌های مالی کاهش دهند.

دولت همچنین برای کاهش مصرف برق در ساختمان های مسکونی و تجاری، کدها و استانداردهای ساختمانی با صرفه جویی در مصرف انرژی را معرفی کرده است. نوسانات برق شهری در صورت داشتن عدم اطلاع درباره آن ممکن است مشکل ساز باشد به همین دلیل شما را دعوت می کنیم تا مقاله مرتبط در این باره را یعنی علت نوسانات برق شهری چیست را بخوانید.

علاوه بر این، دولت برای کاهش اتکای کشور به سوخت‌های فسیلی و تنوع بخشیدن به ترکیب انرژی، روی منابع انرژی تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری کرده است. تا سال ۲۰۲۱، ایران دارای مجموع ظرفیت نصب شده ۸۷۸ مگاوات انرژی تجدیدپذیر شامل انرژی باد، خورشیدی و برق آبی است. دولت قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ این ظرفیت را به ۵۰۰۰ مگاوات برساند.

هر وات چند آمپر است؟

وات و ولت آمپر واحد های اندازه گیری توان الکتریکی هستند که به طور معمول، یکی از واحد ها هر دو واحد در لوازم برقی خانگی و دیگر لوازم برقی الکتریکی، نوشته می شوند.

با توجه به این که برق شهری در ایران به ۲۲۰ ولت می رسد، می توان توان لوازم برق را به آمپر تبدیل کرد.

با توجه به توضیحات بالا برای تبدیل توان لوازم برقی به آمپر، باید توان لوازم برقی را بر ۲۲۰ ولت تقسیم کنید، تا آمپر دستگاه به دست آید

به طور مثال توان لوازم برقی که دارید آن را استفاده می کنید به ۲۰۰۰ وات می رسد، آن را بر ۲۲۰ ولت تقسیم کنید، که در نهایت جواب به دست آمده شما، آمپر است.

۲۰۰۰ تقسیم بر ۲۲۰ ولت= مساوی است با ۹ آمپر.

(فیوز) کنتور برق خانگی چند آمپر است؟

با توجه به این که معمولا در ایران برق خانگی به ۱۶ آمپر می رسد، حداکثر جریانی هم که فیوز می تواند تحمل کند، همین توان برقی است که اگر جریان مصرفی وسایل برقی خانگی، از ۱۶ آمپر بیشتر شود، کنتور یا فیوز برق در خانه می پرد و باعث قطعی تمامی برق های خانه می‌شود.

البته ممکن است برق های خانگی، توانایی دریافت قدرت بیشتری از ۱۶ آمپر را نیز داشته باشد، به عنوان مثال؛ اگر یک خانه ای دارای وسایل برقی بسیار پر مصرف مانند کولر گازی، یخچال فریزر بزرگ، ماشین لباسشویی و ظرفشویی باشد، ممکن است برق آن خانه با آمپر بالاتری ارائه شود.

قدرت آمپر در مصارف خانگی، میزان جریان الکتریکی است که در هر یک ثانیه اندازه گیری می شود، که معمولا جریان مصرفی دستگاه های برقی خانگی را بر روی برچسب انرژی آن دستگاه درج می کنند که با توجه به آن می توانید بدانید که مقدار در روز از قدرت برق شهری استفاده می کنید.

برای مثال اگر روی دستگاهی مانند ماکروویو، جریان برق مصرفی یک آمپر باشد، اگر آن دستگاه به برق خانگی ۱۶ آمپر متصل شود، می توان به طور همزمان از ۱۶ دستگاه با همان قدرت نیز استفاده کرد.

میزان جریان الکتریکی مصرفی در هر وسیله برقی و وسیله های دیگر متفاوت است، با توجه به این مورد هر چقدر ولتاژ یک دستگاه بالاتر باشد، جریان بیشتری را نیز مصرف می کند.

به طور مثال یک لامپ ال ای دی در حد چند میلی آمپر برق مصرف می کند، اما کولر گازی بیشتر از ۱۰ آمپر برق مصرف می کند. به همین دلیل وقتی چند وسیله برقی را پرمصرف را با هم استفاده می کنید، کنتور یا فیوز می پرد.

برق تک فاز و سه فاز چند ولت است؟

در مقالات دیگر از شرکت تخصصی تسلا یو پی اس میتوانید در رابطه با تفاوت برق تک فاز و سه فاز مطالعه کنید تا این مطلب را نیز بهتر متوجه شوید.

ولتاژ کابل برق تک فاز:

اولین عامل مهم در تعیین کابل برق مناسب، آمپر عبوری یا جریان مصرفی است که جریان استاندارد برای انشعاب برق و کابل های تک فاز، ۲۵ آمپر است ولی در روستا ها و شهرستان های کوچک از انشعاب های تک فاز ۱۵ آمپر هم استفاده می شود و به دلیل استفاده از تجهیزات برقی پر مصرف، تعداد انشعاب های تک فاز ۳۲ آمپر نیز رو به افزایش است.

نکته ای دیگر که بسیار مهم است، طول کابلی است که مورد استفاده قرار میگیرد. لازم است بدانید که مقاومت الکتریکی و افت ولتاژ با طول کابل، رابطه ای مستقیم دارد. بنابراین موضوع، برای جلوگیری از افت ولتاژ و آسیب به تجهیزات برقی، باید مسافت کابل برقی را در نظر گرفت.

پس با توجه به آن ولتاژ هر کابل با توجه به تک فاز بودن آن متفاوت است، برای مثال اگر مسافت کابل شما به ۴۰۰ متر برسد، ولتاژ آن به ۲۰ آمپر می رسد.

برق تک فاز مسی:

 ۱۶*۲
۲ رشته کابل مسی با سطح مقطع mm2 16 

برق تک فاز آلومینیوم:

۲۵*۲

۲ رشته کابل آلومینیوم با سطح مقطع ۲۵ mm2

ولتاژ کابل برق سه فاز:

همانطور که میدانید برای تامین ۳ فاز برق، سه خط تغذیه با فاصله ۱۲۰ درجه از یکدیگر قراره داده می شوند، بنابراین اختلاف ولتاژ خالص در میان دو فاز مطابق با زاویه فاز ۱۲۰ درجه، به ۴۴۰ ولت می رسد. همچنین باید اضافه کرد که به دلیل توانایی بالای این نوع جریان های انرژی، حتی در خطوط انتقال ۲۰ هزار ولت و گاهی حتی تا ۵۰۰ هزار ولت هم از سیستم سه فاز می توانند استفاده کنند.

اصولا برق مصرفی را بر حسب وات بر ولتاژ، خط ضرب در ضریب توان باید کرد تا مقدار آمپر یافته شود. برای مدار های سه فاز جذر ۳ ضریب توان آن است، که اگر ماشین حساب شما تابع ریشه مرب ندارد، میتوانید از ۱٫۷۳ به عنوان تقریبی از جذر ۳ استفاده کنید.

شاید متوجه شده باشید که قدرت ولت و آمپر کاملا باهم دیگر متفاوتع هستند، برای دانستن مفهوم هر کدام از این دو توان برقی، بحث موضوعات تفاوت میان آمپر و ولت، برق شهری چند ولت است و نحوه اندازه گیری برق شهری با مولتی متر را مطالعه کنید که با مطالعه این مورد می توانید همه چیز را در رابطه با ولتاژ و آمپر برق شهری بدانید.

در نتیجه

آمپر برق شهری در ایران، مانند بسیاری از کشورها، بسته به ولتاژ و توان مورد نیاز کاربردهای مختلف متفاوت است. با این حال، دولت ایران ابتکارات مختلفی را برای ترویج صرفه جویی در انرژی، سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر و تضمین خنجر اجرا کرده است. تامین برق برای شهروندان این تلاش ها برای تضمین یک منبع تغذیه پایدار و قابل اعتماد برای نسل های آینده بسیار مهم است.

جهت ارتباط با کارشناسان فروش شرکت و مشاوره رایگان با ما در تماس باشید ۰ ۲ ۱ - ۸ ۸ ۸ ۶ ۱ ۲ ۵ ۳ ۰ ۲ ۱ - ۸ ۸ ۳ ۱ ۲ ۴ ۵ ۶ ۰ ۹ ۱ ۹ ۴ ۵ ۵ ۱ ۸ ۹ ۶ ۰ ۹ ۱ ۰ ۴ ۶ ۰ ۹ ۳ ۹ ۳

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *